Filia Goszczanów
ul. Kaliska 15
Tel. : (43) 678 06 91
Mob.: (+48) 505 457 766
E-mail.: goszczanow@kubiccy.pl
Filia Koźminek
ul. Marii Konopnickiej 23
Tel. : (62) 765 86 61
Mob.: (+48) 601 500 959
Mob.: (+48) 605 035 999
E-mail.: kozminek@kubiccy.pl
W P.H.U. Kubiccy jesteśmy autoryzowanym sprzedawcą materiału opałowego firmy Sobianek. Filia w Goszczanowie oferuje ekogroszek dostępny luzem oraz w wariancie paletowym. Filia Koźminek oferuje natomiast na ten moment ekogroszek w sprzedaży paletowej.
Ekogroszek nazywany jest i słusznie opałem ekologicznym, jest to oczyszczony i obrobiony materiał opałowy. Swoją strukturą przypomina drobne kulki, które nakładają się na siebie. W naszej ofercie posiadamy ekogroszek firmy Sobinek. Jest to nasz sprawdzony dostawca, który posiada produkt najwyższej jakości, chwalony przez naszych klientów.
Do spalania ekogroszku zaleca się wykorzystywania kotłów klasy piątej, które także mogą być wyposażone w zautomatyzowane podajniki i systemy podające. Obecnie zaobserwować można na rynku rosnący trend i modę na ekogroszek. Wynikającą z faktu, że nie wydziela on ciężkich substancji toksycznych w trakcie spalania, czego nie można powiedzieć chociażby o węglu.
Tego rodzaju materiał jest produkowany z węgla kamiennego lub brunatnego i stanowi obecnie jedną z największych alternatyw względem klasycznych materiałów opałowych. Charakteryzuje się drobnymi rozmiarami (bryłki rzędu od 5 do 25 mm). W trakcie produkcji ekogroszku wpierw kruszy się węgiel, następnie przesiewa, po czym dokładnie płucze. W rezultacie z węgla wyeliminowane zostają substancje toksyczne i różne chemiczne frakcje niepalne. Dzięki specjalistycznemu procesowi produkcji, obniżeniu ulega także współczynnik spiekalności materiału i stopień pylenia.
Palenie tzw. węglem ekologicznym wymaga zakupu specjalnego kotła, najczęściej kolokwialnie nazywanego „piec na ekogroszek”. Używać można palników ręcznych, półautomatycznych i automatycznych retortowych. Należy pamiętać o tym, że współcześnie sprzedawane piece na ekogroszek muszą spełniać wymagania norm dla kotłów klasy 5. Normy te dotyczą emisji. Ręczne piece nie mogą emitować więcej niż 60 mg/m3 cząstek stałych i nie więcej, niż 700 mg/m3 szkodliwego tlenku węgla. Normy ulegają drobnemu zmniejszeniu w przypadku kotłów półautomatycznych i automatycznych.
W przeciwieństwie do typowego węgla kamiennego, popularny ekogroszek jest materiałem wstępnie obrobionym i oczyszczonym. Wraz z tym zmieniają się jego parametry. Już na pierwszy rzut oka dostrzec można zmniejszoną granulację względem klasycznego węgla. Drobne rozmiary ekogroszku przekładają się na bardziej wygodny proces dorzucania materiału do pieca. Nie ma żadnych problemów z funkcjonowaniem podajników i systemów podających.
Brykiet: 15 – 20 GJ/t
Pellet: 15 – 22 GJ/t
Ekogroszek: 26 – 27 MJ/kg
Jeżeli szuka się materiału, który ma największą opłacalność cieplną, to spośród trzech przedstawianych wybór jest prosty – należy zdecydować się na ekogroszek. Wyróżnić można wiele rodzajów ekogroszku, dlatego pod względem kaloryczności trudno jest jednoznacznie wskazać na konkretną wartość. Ogólnie szacuje się jednak, że ekogroszek ma jedną z wyższych wartości kalorycznych (minimum 26 – 27 MJ/kg). Wysoki stopień opłacalności energetycznej to jeden z głównych kryteriów, którym warto kierować się podczas zakupów, choć należy pamiętać także o obliczeniu wartości odzwierciedlającej cenę ciepła.